Zeolit nedir nerelerde kullanılır?

Zeolit doğadan çıkarılan yapısı bal peteği şeklinde olan bir mineraldir. Dünyada 46 çeşidi vardır. İşlediğimiz ürün zeolit türleri arasındaki en fonksiyonel, sağlık açısın dan da en uygun olanıdır ve en büyük özelliği yüksek su tutma ve tuttuğu suyu hava sıcaklığı arttıkça terleme yoluyla toprağı nemlendirme, %5 oranında saf azot tutma ve suyu nemlendirme yaparken bu azotu da toprağa kontrollü bir şekilde vermesidir.

Zeolit’i hangi bitkilerde kullanabiliriz?

Zeolit’i su ve besin ihtiyacı olan her türlü bitkide, bitkilerin tutunma, köklenme, topraksız tarım, ekonomik yetiştiricilik ve bakım amacı ile güvenle kullanabilirsiniz.

Zeolit’i nasıl kullanabiliriz?

Zeolit, kullanılacak bitkinin kök derinliğine indirilerek kullanılır, mineral güneş ışınıyla ve rüzgârla direk temas ettirilmeden uygulanmalıdır uygulamadan sonra üzerine mutlaka toprak örtülmelidir. Örneğin ayçiçeği kökü yaklaşık olarak 15 cm ile 30 cm arasındadır zeolit’in kullanılabilirliğinden yararlanmak için mutlaka toprak altında bu derinliklerde uygulanmalıdır.

Zeolit’i kullandığımda bana ne kazandıracak?

Zeolit ilk olarak kullanıldığında nem ve rutubeti bünyesine hapsederek yağmur etkisiyle çözünen gübrenin belirli bir kısmını gözeneklerine alır. Toprakta sürekli olarak belirli oranda nem ve rutubetten dolayı tavlı kalır, toprak işlemek için yağmura gerek kalmaz, zamandan ve mazottan tasarruf sağlar. Bitki kökleri sürekli nemli olduğu için sıcaklık stresi oluşmasını da engeller.

Buğday’da zeolit kullanmak istiyorum. Ne kadar ve nasıl kullanmalıyım?

Buğday ekiminde taban gübresi kullanımından önce veya gübreyle beraber toprağa minimum 200kg uygulanır. Pırpır diye nitelendirdiğimiz saçma makineleriyle veya tohumlu gübre mibzeriyle uygulanır. Buğdayda kök derinliği 5 cm ile 10 cm arasındadır. Zeolit’i bu derinliğe indirerek kullanmak gerekir.

4 yaşında ağaçlarım var, ancak sulanabilir bir bölgede değil. Zeolit sorunumu çözer mi?

Zeolit’i bu bölgede güvenle kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ağaçların altındaki gübreleme, sulama ve bakım amaçlı kullandığınız çanak şeklindeki çukurdan bitki faydalanır. Bitki kökleri ağaç kökünden yaklaşık 40 cm uzaktan nem ve rutubet çekmeye başlarlar. Bir ağacın kökleri ise ağacın çeşit ve cinsine göre 30 cm ile 30 m derinliğe kadar inebilir. Ağaç çanağını boğaz kökünü bulana kadar kazıyoruz ve oluşan boşluğu zeolit ile dolduruyoruz ve üzerine 2cm -5 cm toprak kapatıyoruz. Zeolit yağan yağmurlardan gelen su ve çözünen gübrelerin fazla kısımlarını belirli oranlarda bünyesine alarak bizim kurak saydığımız dönemde terleme yoluyla toprağa kontrollü bir biçimde geri verir.

Piyasada her satılan zeolit alınır mı? Ya da sorunumu çözer mi?

Zeolit dünyada yaklaşık 46 çeşidi bulunan bir mineraldir. Dünyada kullanılan ve Avrupa standartlarına uygun olanı klinoptilolit formudur. Ucuz ve düşük maliyet için kullanılması yanlış olan zeolit türleri satan firmaların ürünlerinden kaçınılmalıdır.